حکمت و جامعه

وبلاگ سید مجید امامی

مقالۀ احیای روابط امام و امت

یکی از موضوعات حوزه مطالعاتی فرهنگ و ارتباطات سیاسی، رابطه رهبران یا دولت‌ها با پیروان و شهروندان است. الگوهای نظری ویژه‌ای نیز در چند سده گذشته در نظریات اجتماعی، سیاسی و سایر مطالعات اندیشمندان غربی برای بررسی جوامع و انقلاب‌های مختلف از این منظر تدوین و ارائه گردیده است. در تعالیم قرآن و مکتب سیاسی تشیع (خصوصاً در نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین) منظومه‌ای شیوا از این مباحث وجود دارد. به نظر نگارنده حضرت امام خمینی(ره) با تمسک و الهام از آنها در رابطه با پیروان و مردم الگویی متفاوت را مهندسی و پیاده نمودند که کمتر مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته است.

 این مقاله ضمن مطالعه مختصر ماهیت روابط دولت و ملت در نظام‌های غربی ظرفیت‌ها و مولفه‌های ارتباطی ویژه‌ای که در جامعه شیعی اقتضای روابطی متفاوت را ایجاد می‌کند (محبت، خدمت و ...) بررسی نموده و در انتها الگویی کارآمد و بومی برای شناخت چیستی و چگونگی رابطه امام خمینی (ره) با مردم در جریان نهضت و انقلاب اسلامی ارائه می‌نماید. در تمام این مراحل اندیشه و گفتار امام خمینی مدنظر بوده است تا این تحلیل هر چه بیشتر به موضوع مقاله نزدیک گردیده و صرفاً یک الگوپردازی نظری نباشد. در یک گذر تاریخی، جامعه شیعی در عصر غیبت تا پیش از رسمیت ایده ولایت فقیه با دو نهاد رهبری سرو کار داشت. نخست محدثین و سپس فقها اما ظهور شخصیت ورهبری امام خمینی(ره) الگوی  اصیل تری از روابط سیاسی در جامعه شیعی را به عرصه آورد که آنرا بررسی خواهیم کرد.

به نظر نگارنده بدون شناخت ماهوی سه اصل امام، امت و رابطه هم دلانه میان آن دو، مطالعه فرهنگ و ارتباطات سیاسی در جامعه شیعی ناقص خواهد بود و ورود این مفاهیم به حوزه علوم اجتماعی ایران، خواهد توانست امکان مطالعه میانرشته‌ای و بومی چنین موضوعاتی را گسترش دهد.

 

متن کامل مقاله را از اینجا دانلود کنید.


 


کلاسهای عمومی سید مجید امامی

عید قربان مبارک باد.

هم اکنون، سید مجید امامی، علاوه بر کلاسهای دانشگاه امام صادق، در دو دانشگاه، دو کلاس عمومی و آزاد برگزار میکند که علاقه مندان میتوانند در آنها شرکت کنند. این دو کلاس به این شرح است:

١. جامعه شناسی و تجدد، بازخوانی کتاب "درآمدی تاریخی بر نظریه اجتماعی" آلکس کالینیکوس، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، شنبه ها، ساعت 15:30، به کوشش انجمن علمی علوم سیاسی.

2. سیر تحلیلی تمدن و فرهنگ در غرب، دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات، دوشنبه ها، ساعت 13، که از 24 آبان شروع شده است.

 


یادداشتی برای ورودیهای جدید به دانشگاه امام صادق

تعبیر معروف "اغتنم فرصۀ بین العدمین" صراحت در نحوه سلوک و برنامه ریزی مومنین در رفتارها و کنش های فردی و اجتماعی آن ها است. واقعا غنیمت شماری فرصت که در تعبیر امیرالمومنین (ع) هم آمده است (اغتنم الفرص) چه ماهیتی دارد. برای پاسخ باید دو مفهوم اغتنام و فرصت را کالبد شکافی کرد. البته من در این واگویه با دانشجویان عزیزی که احتمالا در نیمسال های آینده برای نخستین بار به نحوی با آنان تعامل خواهم داشت، نمی خواهم از این دست فلسفه بافی ها داشته باشم. فقط میخواهم خودم و شما را به تاملی دوباره درباره فرصت هایی که خداوند به همه ما، به جامعه ما، به تمدن ما، به انقلاب ما داده و می دهد، طلب کنم. من به تمام معنا، دانشگاه امام صادق (ع) را یک فرصت می دانم، فرصتی که می توان آن را به تهدید تبدیل کرد. فرصتی که در این برهوت غربزدگی و شخصیت زدگی و کم کاری موجود بر اکثر فضاهای آکادمیک، سروش خودآگاهی، دین مداری و تلاش، همت و کار مضاعف است. دانشگاه امام صادق علیه السلام یک فرصت است، نه یک گلستان دین و علم و اخلاق، فرصتی که می تواند با وجود نسل شما، جبهه و پیشانی تعالی فرهنگی و مرجعیت معرفتی جمهوری اسلامی باشد. به امید آن روز...