سیر مطالعاتی آثار مرحوم شهید آوینی (ره)

این متن درسگفتار یکی از کلاسهای سید مجید امامی است که به دست آقای جواد آزادی احمدآبادی تدوین و ویرایش شده است.

ابتدا توضیحاتی از آقای آزادی احمدآبادی، ویراستار متن:

"متن پیش رو حاصل یکی از جلسات دوره ی آموزشی آشنایی با اندیشه ی متفکر شهید آوینی است که توسط استاد ارجمند دکتر سید مجید امامی تحت عنوان سیر مطالعاتی آثار شهید آوینی در دانشگاه امام صادق (ع) و در سال 1387 ارائه شده است.

علی رغم کوششهای بسیاری که در زمینه آثار شهید آوینی به عمل آمده است، تاکنون هیچ الگوی نظام مندی در زمینه ی سیر مطالعاتی آثار این متفکر ارائه نشده است. استاد ارجمند جناب آقای دکتر امامی با احساس این خلاء و اعتقاد به لزوم حرکت در راستای نیل به تفکر سالکانه ی یقین مند، به عنوان شرط لازم برای عبور از مرحله ی گذار کنونی اقدام به طرح این مبحث نموده اند.

استاد در ابتدا با بررسی سیر تفکر و فرهنگ و تمدن سعی بر آن دارند تا مرحوم شهید آوینی را یک متفکر سالک دارای یقین معرفی نمایند و نهایتا سیر مطالعاتی آثار شهید آوینی را بر اساس عللی که موجب چنین سلوکی شده است، تبیین مینمایند.

از آنجایی که استاد با مطرح نمودن مثالهای متعدد سعی در توضیح و تثبیت مفاهیم مورد نظرشان دارند تلاش شده است که در ویراستاری متن، تا حد ممکن فضای گفتاری آن حفظ شود چرا که در این صورت جنبه حضوری و بازیگرانه ی مخاطب حفظ میشود و به درک بهتر مطلب مینجامد. ضمنا جهت راهنمایی خواننده تلاش شده است تا قسمتهای متناظر با صحبتهای استاد از مجموعه ی آثار شهید آوینی استخراج شود و در پاورقی ذکر شود (در موارد عمومی به ذکر یک مورد اکتفا شده است)."

به عنوان خلاصه ای از همه ی درسگفتار، بخش نتیجه ی آن در اینجا آورده میشود و همه ی آن را میتوانید پس از دانلود کردن فایل pdf آن بخوانید:

 "شهید آوینی کسی بود که بحران کنونی عالم را درک کرد و در عین حال چون حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی را دارد مستظهر به یقین است.

به همین خاطر شهید آوینی برای انقلاب یک فرصت است، تک تک ما باید او را بشناسیم. اصلا انقلاب اسلامی برای تولید چنین آدمهایی آمده است، شهید آوینی شدن رسالت من و شماست؛ آوینی شدن نه به معنای آوینی خواندن و فهمیدن بلکه متفکر سالک دارای یقین شدن است، متفکری که بر روی پل انقلاب اسلامی، شناخت وضع کنونی عالم و حضرت امام خمینی (ره) است.

 در مطالعه ی آثار شهید آوینی باید به این نکته توجه داشته باشید که بایستی برخی از مبادی فکری شهید آوینی را بدانید،  تا حدودی عرفان نظری را بدانید.

به هر حال اگر قرار است آثار شهید آوینی را به عنوان یک سیر مطالعاتی بخوانیم، توصیه ی من به شما این است که بر اساس همان سه عاملی که تبیین شد پیش بروید:

 انقلاب اسلامی و تاریخ ایران را در کتاب آغازی بر یک پایان، بعضی از قسمتهای توسعه و مبادی تمدن غر حلزونهای خانه به دوش و تمام گفتار فیلمهای شهید آوینی دنبال کنید.

در رابطه با وضع کنونی و بحران عالم کتاب فردایی دیگر و توسعه و مبادی تمدن غرب را مطالعه کنید.

در رابطه با عامل سوم یعنی حضرت امام خمینی (ره) نه به معنای رهبر بلکه به عنوان یک پدیده در تاریخ حیات باطنی بشر بایستی آثار شهید آوینی را در مورد حضرت امام و همچنین بحثی که پیرامون عرفان نظری در بخش آخر کتاب فردایی دیگر دارد و تمامی آثاری که راجع به دفاع مقدس دارد را مطالعه کنید."

----

فایل pdf متن کامل این درسگفتار را از این جا دانلود کنید:

http://www.4shared.com/document/uMx5aQlB/Avini.html

/ 3 نظر / 204 بازدید
کاوسی فر

سلام عرض میکنم خدمت شما استاد خیلی خوب .بنده پارسال در همایش سالانه جامعه اسلامی دانشجویان که در دانشگاه علوم حدیث شهر ری برگزار شد با شما آشنا شدم.از پارسال تو ذهنم بود که به محض دیدنتون چند تا سوالی رو که خیلی ذهنم رو مشغول کرده ازتون بپرسم.اگر امکان داره ایمیلتون رو بدید تا بتونم ازتون سوالام رو بپرسم.ممنونم

احمدی

ایمل استاد را میخواهم تا تحقیق کلاسی ام را برایش ارسال کنم

س.م.الف

سلام فایل پی دی افی که از سیر مطالعاتی شهید آوینی روی وبلاگ گذاشته اید؛ ظاهرا فقط برای یکی از جلسات است، لطفا بقیه جلسات را هم برای دانلود بگذارید، یا بفرمایید چگونه باید به آنها دسترسی پیدا کنیم؟